Історія кафедри
У повоєнні часи минулого століття пожежно-тактичний цикл очолювали: майор Буксиров Іван Васильович (1949-1955); підполковник Пятишев Іван Михайлович (1955-1962); підполковник Мазур Леонід Карлович (1963-1967); полковник Клюс Павло Петрович (1967-1991); полковник Сировой Володимир Васильович (1991-1993).
У зв’язку зі створенням вищого навчального закладу в липні 1993 року на базі пожежно-тактичного та пожежно-технічного циклів була створена об’єднана кафедра – тактико-технічна, яку очолив полковник внутрішньої служби Сировой Володимир Васильович, кандидат технічних наук. У 1996 році з цієї кафедри відокремилась кафедра пожежної техніки. Тактико-технічна кафедра у 2000 році була реорганізована в оперативно-тактичну. Керівником кафедри до 2002 року працював полковник внутрішньої служби Сировой Володимир Васильович. У 2003 році кафедру очолював кандидат технічних наук, полковник внутрішньої служби Попов Вадим Михайлович.
З 2004 року кафедра має назву пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт, у цьому ж році її начальником був призначений полковник внутрішньої служби Аветісян Вадим Георгійович, який мав великий досвід практичної роботи з пожежогасіння. У 2008 році він захистив кандидатську дисертацію, кафедрою керував до 2010 року.
З 2010 по 2011 рік кафедру очолював капітан служби цивільного захисту Бабенко Олексій Володимирович. У грудні 2011 року начальником кафедри призначений Лісняк Андрій Анатолійович, кандидат технічних наук, який очолює її на теперішній час, має спеціальне звання полковника служби цивільного захисту та вчене звання доцента.
У складі кафедри навчально-виховний процес та наукову діяльність забезпечують 9 науково-педагогічних працівників які мають наукові ступені та вчені звання.
Кафедра пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт є випускаючою кафедрою університету та відіграє важливу роль у професійному становленні випускників.
Науково-педагогічні працівники кафедри викладають такі навчальні дисципліни: основи тактики гасіння пожеж, організація аварійно-рятувальних робіт, організація аварійно-рятувальних робіт з радіаційного та хімічного захисту в надзвичайних ситуаціях, управління пожежогасінням, пожежна тактика та ін.
За участі науково-педагогічних працівників кафедри розроблені та видані: Довідник керівника гасіння пожежі (вперше за історію незалежної України), базові підручники: «Основи тактики гасіння пожеж» та «Пожежна тактика».
Викладання дисциплін кафедри ведеться для здобувачів вищої освіти факультетів оперативно-рятувальних сил, пожежної безпеки, іноземних громадян, як за денною, так і заочною формами навчання, крім цього на кафедрі ведеться підготовка ад’юнктів.
З 2005 року кафедра розміщується на території університету, що знаходиться по вулиці Баварській, 7. Після її переміщення з вул. Алчевських (Артема), де на балансі кафедри було 3 аудиторії та 2 викладацькі, на місці нової дислокації у розпорядженні кафедри є просторі приміщення, у яких розмістились навчальні аудиторії, лабораторії. Для проведення практичних занять та тактико-спеціальних навчань обладнано сучасний навчально-тренувальний полігон.
Основні приміщення кафедри розташовані у першому навчальному корпусі по вул. Баварській, 7. Кафедра займає 4-й поверх корпусу загальною площею понад 1000 м2. У період з 2008 по 2018 рік відкрито сім нових аудиторій, які оснащені мультимедійним обладнанням і призначені для проведення лекційних, практичних та семінарських занять, у тому числі з використанням розроблених на кафедрі програмних тренажерів.
Спільно з центром інформаційних технологій університету створені електронні програмні тренажери: «Дії КГП при гасінні пожежі в житловій будівлі», «Організація аварійно-рятувальних робіт при ДТП», «Рятувальні роботи на воді взимку», «Рятувальні роботи на транспорті», «Формування навичок прийняття рішень першим КГП при гасінні пожежі», «Рятувальні роботи при автобусних аваріях», «Організація аварійно-рятувальних робіт», «Способи транспортування постраждалих», «Рятувальні роботи на зруйнованих будівлях на хімічних підприємствах», які використовуються як для навчання, так і контролю якості підготовки здобувачів вищої освіти.
Складовою частиною роботи кафедри є організація та проведення комплексних тактико-спеціальних навчань із залученням особового складу університету, підрозділів ГУ ДСНС в Харківській області, оперативно-рятувальної служби міста Харкова, служби медицини катастроф, кінологічної служби та інших структур.
Упродовж останніх десяти років співробітники кафедри 12 разів брали участь у Міжнародних рятувальних навчаннях, тренінгах, координаційних нарадах і тренувальних заходах на території інших держав, не враховуючи аналогічних заходів на території України.
Науковими здобутками кафедри є науково-дослідна діяльність за наступними напрямками:
- Розробка і дослідження способів і тактичних прийомів гасіння пожеж.
- Підвищення ефективності гасіння пожеж горючих і легкозаймистих рідин.
- Визначення умов використання нових вогнегасних речовин і технічних засобів їх подачі.
За останні десять років розроблена експериментальна установка для метання вогнегасних речовин газовим детонаційним зарядом та дослідна установка для дистанційного подавання гелеутворюючих складів.
Результати науково-дослідних робіт, наукові та навчальні видання, інформаційне забезпечення впроваджені і використовуються в практичній діяльності підрозділів ДСНС, навчальному процесі нашого університету та Кокшетауського технічного інституту МНС Республіки Казахстан.
Колектив кафедри щоденно працює на такий результат, щоб випускники отримували знання, необхідні для розуміння теоретичних основ організації пожежогасіння та проведення аварійно-рятувальних робіт; набували навички тактичного мислення, прийняття рішень щодо керівництва гасінням пожеж, ліквідації наслідків стихійних лих, дорожньо-транспортних пригод, надзвичайних ситуацій в різноманітних умовах та обстановці.