З метою розширення прав і можливостей жінок, а також зміцнення їхньої ролі у процесі здійснення національних реформ, за підтримки громадянського суспільства Служба порятунку забезпечує виконання зобов'язань щодо гендерної рівності, зокрема Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації (CEDAW), Пекінської платформи дій, а також резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека».
Сьогодні впровадження принципу гендерної рівності є одним з пріоритетів ДСНС. Адже імплементація таких офіційних актів, як Резолюція ООН 1325 - це не лише про жінок, а й про прозоре суспільство та рівні можливості для кожного.
Наразі ДСНС напрацьовує свою дорожню карту у широкому в запровадженні ґендерної політики у всіх сферах своєї діяльності. Зокрема, здійснюються заходи щодо інтеграції ґендерної тематики в навчальну програму відомчих навчальних закладів.
З метою інтегрування гендерних аспектів в дяльність університету, комплексного підходу до реалізації гендерної політики у освітньому процесі та проведення досліджень з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на факультеті призначено відповідальну особу - заступника начальника кафедри спеціальної хімії та хімічної технології факультету Марину Чиркіну-Харламову, яка входить до складу Центру гендерної освіти університету, та приймає активну участь у міжнародних тренінгах та інструкторських курсах як в Україні, так і в країнах ЄС.
Чиркіна-Харламова Марина Анатоліївна
заступник начальника кафедри спеціальної хімії та хімічної технології
Одним з пріоритетних напрямків роботи є попередження і боротьба з переслідуванням, сексуальними домаганнями, дискримінацією та зловживання владою. В університеті створена Комісія по роботі за даним напрямом, до складу якої входить заступниця начальника кафедри спеціальної хімії та хімічної технології факультету Марина Чиркіна-Харламова.
Також, заступниця начальника кафедри спеціальної хімії та хімічної технології Марина Чиркіна-Харламова входить до складу робочої групи з питань проведення гендерного оцінювання в університеті.
Нормативно-правова база
- Постанова Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2018 року № 273 "Про затвердження Державної соціальної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 року"ОРІЄНТОВНИЙ ПЛАН ЗАХОДІВ у рамках Комісії Україна – НАТО на 2018 рік
- ОСНОВНІ ЗАХОДИ у рамках Річної національної програми під егідою Комісії Україна– НАТО на 2018 рік
- РІЧНА НАЦІОНАЛЬНА ПРОГРАМА під егідою Комісії Україна –НАТО на 2018 рік
- Про затвердження Річної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО на 2018 рік
- Резолюція Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека»
- Конвенція Організації Об’єднаних Націй про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок
- Концепція Державної соціальної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків на період до 2021 року (затверджена Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5.04.2017 р. № 229)
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року 113-р «Про затвердження Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН № 1325 «Жінки , мир, безпека» на період до 2020 року
- Указ Президента України «Про підвищення соціального статусу жінок в Україні»
- Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок й чоловіків»
- План заходів Міністерства внутрішніх справ України щодо виконання Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2020 року
- Система моніторингу та оцінки виконання Плану заходів МВС України щодо виконання Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2020 року
- Методичні рекомендації до Плану заходів Міністерства внутрішніх справ України щодо виконання Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2020 року
В межах проведення щорічної Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства" пропонуємо методичні матеріали
На факультеті провододиться наступна робота щодо інтеграції гендерних підходів в освітній процес, а саме:
- Щоквартально – подання інформації щодо підлеглих осіб зазначених категорій: Учасники бойових дій, Особи з інвалідністю внаслідок війни, Учасники війни, Внутрішньо переміщені особи).
- Червень 2024 р. – онлайн семінар-нарада із відповідальними особами з гендерних питань структурних підрозділів на тему «Особливості дотримання гендерної політики та політики протидії дискримінації в Національному університеті цивільного захисту України».
- Травень 2024 р. – участь відповідальних осіб з гендерних питань факультету та підрозділів в онлайн-заході на тему «Ознаки мобінгу / булінгу та його наслідки у колективах. Гендерно чутливе, толерантне спілкування без конфліктів» відповідно до окремого доручення ДСНС № В-379 від 30.04.2024 року «Про проведення серії онлайн-вебінарів».
- Квітень 2024 р. – опрацювання Проєкту інформаційної пам’ятки щодо гендерного чутливого толерантного спілкування в системі Державної служби України з надзвичайних ситуацій, рекомендації з використання гендерно чутливої мови.
- Квітень 2024 р. – участь науково-педагогічного складу, осіб рядового і начальницького складу, осіб рядового і начальницького складу та працівників, які залучені до освітнього процесу факультету ОРС у онлайн-тренінгу на тему «Запобігання та протидія проявам дискримінації, гендерно зумовленому та домашньому насильству» відповідно до окремого доручення ДСНС від 10.04.2024 року № В-303 «Про проведення офлан- / онлайн-тренінгів для персоналу закладів освіти цивільного захисту».
- Березень 2024 р. – ознайомлення з положенням Інформаційної пам’ятки щодо недопущення стереотипів під час відзначання Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародного миру.
- Березень 2024 р. – проходження онлайн опитування «Баланс між професійним та особистим життям» працівниками факультету ОРС відповідно до окремого доручення ДСНС від 11.01.2024 року № В-20 «Про проходження онлайн-опитування» з метою реалізації завдань НПД з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» до 2025 року.
- Лютий 2024 р. – проходження онлайн опитування «Щодо моніторингу потреби створення дитячих кімнат в системі ДСНС України» працівниками факультету ОРС відповідно до листа ДСНС від 31.01.2024 року №05-2103/312 «Про проходження онлайн-опитування» з метою моніторингу та проведення аналізу щодо потреб у створенні дитячих кімнат в органах та підрозділах ДСНС для тимчасового перебування дітей працівників системи ДСНС України.
- Лютий 2024 р. – проходження працівниками факультету ОРС (з отриманням сертифікатів) онлайн-курсу для представників сектору безпеки на прикладі відомчого плану дій 1325 ДСНС України «Порядок денний «ЖІНКИ, МИР, БЕЗПЕКА»» відповідно до окремого доручення ДСНС від 06.12.2023 року № В-1060 «Про проходження онлайн-курсу на платформі студії онлайн-освіти EdEra» з метою реалізації завдань Національного плану дій України з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2025 року.
- Грудень 2023 р. – участь у тренінгу з основ гендерно-відповідального та інклюзивного спілкування, тема «Питання толерантності та безбар'єрної комунікації». Подано звіт щодо тематики проведення заняття з курсантами/студентами з гендерного напрямку за 2023 рік (з січня по грудень) факультет оперативно-рятувальних сил (додаток 2); подана статистична інформація щодо здобувачів вищої освіти станом на 31.12.2023 рік.
- 25.11.-10.12.2023 року – на факультеті проводились заходи відповідно до Плану заходів університету в межах проведення щорічної Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства" (додаток 1).
- Листопад 2023 р. – участь у Конкурсі постерів до Всесвітньої організації «16 днів проти насильства».
- Вересень 2023 р.– ознайомлення з Методикою запобігання та протидії дискримінації за ознакою статі та сексуальними домаганням на робочому місці в органах та системах МВС (відповідно до листа ДСНС України від 14.0.2023 року № 05-13254/30 «Про інформування щодо Методики запобігання та протидії дискримінації за ознакою статі та сексуальними домаганням на робочому місці в органах та системах МВС»).
- Червень 2023 р. – проходження онлайн опитування працівниками факультету ОРС з метою моніторингу та проведення аналізу щодо потреб у створенні дитячих кімнат в органах та підрозділах ДСНС для тимчасового перебування дітей працівників системи ДСНС.
- Травень 2023 р. – участь у конкурсі постерів «Неймовірні жінки України на захисті миру та безпеки»
- Квітень 2023 р. – проходження онлайн опитування жінками факультету ОРС щодо задоволеності жінок системи ДСНС створеними умовами для служби / праці (аналіз інфраструктурних та матеріально-технічних умов служби / праці)
- Протягом першої декади березня 2023 року кураторами та курсовою ланкою факультету були проведена бесіда на тему "Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародного миру"
- Березень 2023 р. – проходження онлайн опитування жінками факультету ОРС з питань моніторингу думки жінок системи ДСНС щодо внесення змін до зразків форменого одягу.
- Лютий 2023 р. – проходження онлайн опитування працівниками факультету ОРС з питань гендерної обізнаності, активізації інформаційно-просвітницької роботи серед працівників ДСНС з питань гендерної рівності.
- 25.11. – 10.12 2022 року – на факультеті оперативно-рятувальних сил проводились заходи відповідно до Плану заходів університету в межах проведення щорічної Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства».
- Листопад 2022 р. – участь у конкурсі електронних постерів серед студентства закладів вищої освіти регіону, який проводить Департамент науки і освіти Харківської обласної військової адміністрації. Тематика: Ратифікація 20 червня 2022 року Верховною Радою України Конвенції Ради Європи про запобігання насильству проти жінок і домашньому насильству та боротьби з цими явищами (Стамбульська конвенція).
- Червень 2022 р.- Ознайомлення з Положенням про запобігання, попередження та боротьбу з переслідуванням, сексуальними домаганнями, дискримінацією в системі ДСНС, затвердженого наказом ДСНС від 17.05.2022 № 255 та з Інформаційною пам’яткою щодо запобігання випадкам дискримінації, сексуальних домагань та зловживань владою державними службовцями, працівниками, особами рядового і начальницького складу та членами різних за напрямом діяльності комісій, що функціонують в органах системи ДСНС (на вимогу окремого доручення ДСНС України від 20.05.2022 року № В-265 «Про запобігання випадкам дискримінації та сексуальних домагань»).
- Травень 2022 р. – проходження жінками факультету опитування «Оцінка впливу війни в Україні на жінок системи ДСНС (відповідно до окремого доручення ДСНС України від 13.05.2022 року № В-255 «Про проведення заходів з опитування»).
- Квітень 2022 р.- «Гендерний підхід при підготовці здобувачів вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Радіаційний та хімічний захист», доповідач на методичній раді університету – доцент кафедри спеціальної хімії та хімічної технології Марина Чиркіна.
- Березень 2022 р. - на факультеті оперативно-рятувальних сил проводились заходи з нагоди святкування Міжнародного жіночого дня.
- Січень 2022 р. – аналіз та подання інформації упровадження принципу гендерної рівності в освітньому процесі, в тому числі в межах наступних спеціальностей: 161 «Хімічні технології та інженерія», 261 «Пожежна безпека», 263 «Цивільна безпека».
- 6.12 по 10.12.2021 року, в рамках проведення щорічної Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», було проведено зустрічі кураторів факультету #2 зі здобувачами вищої освіти.
- 29.11 по 03.12. 2021 року, в рамках проведення щорічної Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», було проведено зустрічі кураторів факультету #1 зі здобувачами вищої освіти.
- листопад 2021 року Навчання науково-педагогічного складу щодо проблематики сексуальних домагань та протидії дискримінації
- лютий 2021 року начальник факультету Олексій Олійников та доцент кафедри спеціальної хімії та хімічної технології Марина Чиркіна, як члени робочої групи з питань проведення гендерного оцінювання в університеті, взяли участь у вебінарі «Гендерна самооцінка в системі ДСНС» за участі Структури «ООН Жінки» в Україні, який проводився на виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека», Плану заходів МВС з реалізації гендерної політики на період до 2021 року (Наказ МВС України від 26.04.2019 №330), Наказу ДСНС України від 30.12.2020 року № 693 «Про створення робочих груп».
- вересень 2020 року Надано інформаційну картку інтегрування гендерного підходу в освітній процес закладів вищої освіти системи Міністерства внутрішніх справ України.
- листопад 2020 року Розглянуто проект «Методичних рекомендацій з інтеграції гендерних підходів в систему підготовки фахівців для сектору безпеки і оборони України» та надано пропозиції щодо їх застосування в освітньому процесі закладів вищої освіти цивільного захисту.
- листопад 2020 року З метою проведення досліджень з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків надані статистичні дані 2016-2020 р. для врахування ґендерної складової у системі ДСНС.
- листопад 2020 року Доповідь Голови студентської ради щодо організації роботи в університету за напрямом - ґендерна політика. Доведення нормативно-правової бази.
- листопад 2020 року Запропоновано перелік заходів, які плануються факультетом оперативно-рятувальних сил в режимі карантинних обмежень до Міжнародної кампанії «16 днів проти насильства», яка проводиться щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня.
- 25.11 - 10.12 2020 року провододились заходи відповідно до Плану заходів університету в межах проведення щорічної Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства". Кураторами факультету проведено бесіди за темами:
- 25.11 - 28.11 2020 року - «Етика поведінки, кохання та культура взаємовідносин з дівчиною», «СТОП насильству» та «Проблема насильства над жінкою в сім'ї та шляхи її подолання».
- 30.11 - 05.12 2020 року - «Міжнародний день боротьби з рабством», «Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями», «6 грудня - вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі».
- 7.12 - 10.12.2020 року - Міжнародний день прав людини.
Наші випускниці в Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту
фахівець відділу забезпечення спеціальною технікою підрозділів ОРС ЦЗУправління забезпечення ОРС ЦЗ ДСНС України |
інженер відділення дослідження пожеж дослідно-випробувальної лабораторіїАварійно-рятувального загону спеціального призначенняГоловного управління ДСНС України у Донецькій області |
|
провідний фахівець ВЗЗ ПНС у Вінницькому районі ЦЗД Головного управління ДСНС України у Вінницькій області |
Ірина Комишан викладач навчального пункту підготовки фахівців радіаційного, хімічного та біологічного захисту Міжрегіонального центру гуманітарного розмінування та швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій |
|