Міжнародне співпраця

У період з 8 по 12 квітня 2024 р. заступниця начальника кафедри спеціальної хімії та хімічної технології факультету оперативно-рятувальних сил Марина Чиркіна-Харламова відвідала інструкторський курс «Хімічні, біологічні, радіологічні, ядерні та вибухові небезпеки» у м. Одеса (Україна)  за підтримки Міжнародного медичного корпусу та Гарвардської Гуманітарної ініціативи, також в рамках тренінгу пройдено додатковий курс «Зупинка кровотечі» за підтримки Комітету з питань травми та  Американської колегії хірургів.

 

З 31 січня  по 2 лютого  2024 року начальник кафедри спеціальної хімії та хімічної технології факультету оперативно-рятувальних сил Євген Слепужніков прийняв участь у навчальному  заході з радіаційного захисту в рамках спільного проєкту Урядів України та США “Готовність України в сфері ядерної безпеки”. Навчальний захід було проведено на базі Навчального центру з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу імені Джорджа Кузмича Інституту ядерних досліджень НАН України. Учасники навчального заходу прийняли участь у настільній грі за темою: «Прийняття рішень і планування операцій».  Також з керівником Навчального центра були обговорені питання подальшої співпраці у 2024 році.  

 

 В період з 11 по 15 грудня 2023 року у м. Бад-Ноєнар-Арвайлер на базі Федеральної академії цивільного захисту та цивільної оборони Німеччини завершився тренінг зі здійснення відбору та аналізу проб в забруднених зонах.

Даний захід проходив в рамках реалізації двостороннього проєкту "Посилення можливостей України у сфері цивільного захисту IV" між ДСНС та Федеральним відомством Федеративної Республіки Німеччини із захисту населення і допомоги у надзвичайних ситуаціях (ВВК).

В тренінгу взяла участь делегація представників Державної служби України з надзвичайних ситуацій. НУЦЗ України презентувала - заступниця начальника кафедри спеціальної хімії та хімічної технології факультету оперативно-рятувальних сил Марина Чиркіна-Харламова.

Мета участі у тренінгу - підвищення кваліфікації у сфері реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з хімічною та радіоактивною небезпекою. Під час навчального заходу були отримані необхідні знання та практично відпрацьовані навички здійснення відбору та аналізу проб у зонах, забруднених радіоактивними та небезпечними хімічними речовинами.

По завершенню навчання всі учасники отримали сертифікати. Набуті навички та знання будуть проваджені під час викладання освітніх компонент професійного спрямування, а основні стратегії щодо алгоритму дій особового складу та процедур відбору проб під час надзвичайних ситуацій для аналізу хімічного та радіоактивного забруднення - для досягнення необхідних програмних результатів навчання освітніх програм "Радіаційний та хімічний захист" за першим (бакалаврськими) та другим (магістерським) рівнями вищої освіти.

                            

           

             

                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У період з 13 по 14 листопада 2023 у м. Тренчин ( Словаччина) відбулися навчальні курси на тему: "Навчи тренера по виявленню радіаційних матеріалів та знешкодженню вибухових речовин" за сприяння Міністерства енергетики США / Національної адміністрації ядерної безпеки (DOE / NNSA).
Метою участі у заході є підготовка учасників для проведення навчань з обладнанням для виявлення радіаційних матеріалів для офіцерів підрозділів ДСНС по знешкодженню вибухових речовин, а також зміцнення можливостей українських фахівців з реагування на радіологічні або ядерні загрози зі знешкодження вибухонебезпечних предметів.
Державну службу України з надзвичайних ситуацій представляла делегація із 6 осіб, серед яких були представники Мобільного рятувального центру швидкого реагування ДСНС України, Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України та Національного університету цивільного захисту України. Представником від університету виступила заступниця начальника кафедри спеціальної хімії та хімічної технології факультету оперативно-рятувальних сил Марина Чиркіна-Харламова.
Під час навчального курсу учасники ознайомилися з основами радіаційної теорії та захисту, з основними аспектами портативного обладнання для виявлення радіації. Також учасники ознайомилися з способами подання даних до системи US Triage NA-80 та були залучені до практичних занять з джерелами іонізуючого випромінювання та виявлення і ідентифікації безконтрольних радіоактивних матеріалів.
По завершенню навчання всі учасники навчального курсу отримали сертифікати.
Основні стратегії проведення навчання щодо реагування на радіологічні та ядерні загрози, які також були розглянуті на навчальному курсі, будут враховані при удосконаленні освітніх програм "Радіаційний та хімічний захист" за першим (бакалаврськими) та другим (магістерським) рівнями вищої освіти, а отриманні знання та навички - при викладанні освітніх компонент професійного спрямування за даною освітньою програмою.

  

 

 

 

 

8 листопада 2023 року відбулося підписання Листа про наміри між Національним університетом цивільного захисту України й Об'єднаним центром передового досвіду з хімічного, біологічного, радіологічного та ядерного захисту «JCBRN Defense COE» (Чеська Республіка). В підписаному документі задекларовані наміри спільних дій в галузі розвитку освіти та практичної підготовки фахівців цивільного захисту.
Одним зі здобутків стало отримання представниками університету можливості проходити навчання за стандартами НАТО на базі чеських партнерів.
Також в рамках співпраці з JCBRN Defense COE науковці університету оформили та подали заявку на отримання гранту (в координації з Бельгійським національним кризовим центром (NCCN)) від Horizon Europe.

Довідка: JCBRN Defense COE – це військовий орган НАТО. Його діяльність зосереджена на процесі трансформації НАТО, оперативній підтримці шляхом надання консультацій з хімічного, біологічного, радіологічного та ядерного захисту оборони та підтримці освіти, підготовки та навчань з хімічного, біологічного, радіологічного та ядерного захисту оборони.

 23-28 жовтня 2023 року у м. Київ  відбувся тренінг з основ реагування на радіаційні загрози у рамках реалізації проєкту «Посилення спроможності України щодо реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з небезпечними хімічними речовинами». Захід реалізовано в межах Програми підтримки ОБСЄ для України. Учасниками тренінгу є профільні співробітники ДСНС та ДСПУ, а також залучені представники апарату територіального органу, до повноважень якого належить питання організації (координації) заходів радіаційного захисту населення, та підрозділу радіаційного, хімічного та біологічного захисту (РХБЗ) Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту.

У заході брали участь дві групи фахівців з 23 областей України, а також представники від Консультативної місії Європейського Союзу.
Серед учасників тренінгу була заступниця начальника кафедри спеціальної хімії та хімічної технології факультету оперативно-рятувальних сил НУЦЗ України Марина Чиркіна-Харламова, яка отримала подяку за організацію та проведення тренінгу з основ реагування на радіаційні загрози для фахівців Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Державної прикордонної служби України.

Під час тренінгу учасники знайомились із засобами індивідуального захисту та особливостями їх використання, загальними характеристиками приладів радіаційної розвідки та дозиметричного контролю. Крім того, триває відпрацювання навичок проведення вимірювань з використанням даних приладів.

 

 

 

 

 

 

 З 18 до 22 вересня 2023 року у м. Варшаві, Республіка Польща, відбулись спеціалізовані навчання в рамках реалізації проєкту «Підтримка Державної служби України з надзвичайних ситуацій у випадку РХБЯ загроз». Навчання для українських та польських рятувальників пройшли на базі Пожежної Академії Державної Пожежної Служби Республіки Польща Akademia Pożarnicza. Учасниками тренінгу стали представники із Львівської, Рівненської, Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Тернопільської областей, а також із 2 Спеціального центру швидкого реагування ДСНС України, Національного Університету Цивільного Захисту України та Львівського державного університету безпеки життєдіяльності. НУЦЗ України представила заступниця начальника кафедри спеціальної хімії та хімічної технології факультету оперативно-рятувальних сил Марина Чиркіна-Харламова.
Ключовими напрямами тренінгу є захист від зброї масового ураження та ліквідація хімічного і радіологічного забруднення.
Під час завершального етапу тренінгу учасники мали можливість на практиці вдосконалити порядок дій щодо роботи з вибуховими предметами. Українські рятувальники використали балістичний щит, який застосовується для захисту особового складу, під час відпрацювання поетапних дій зі справжньою вибуховою речовиною.
Крім того, одним із етапів навчання стало відпрацювання та вдосконалення дій при наявності потерпілих із радіоактивними джерелами випромінювання.
Після завершення навчань всі учасники отримали сертифікати про проходження навчання за напрямком реагування на загрози РХБЯ.
Набутий міжнародний досвід буде детально вивчений та проаналізований і застосований під час викладання освітніх компонент освітньо-професійної програми «Радіаційний та хімічний захист» у НУЦЗ України.

 

 

 

З 4 по 8 вересня 2023 року у м. Черкаси за підтримки Державної прикордонної служби України в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги "Виявлення та припинення ядерної контрабанди" відбувся навчальний семінар з викладацьким складом навчальних закладів правоохоронних органів сектору сил безпеки та оборони. 

НУЦЗ України представила заступниця начальника кафедри спеціальної хімії та хімічної технології факультету оперативно-рятувальних сил Марина Чиркіна-Харламова. Представниця НУЦЗ України виступила з доповіддю "Організація навчального процесу у сфері РХБЯ захисту та протидії хімічним, біологічним, радіаційним та ядерним (ХБРЯ) загрозам".

Мета заходу  - обмін практичним досвідом з новацій в організації навчального процесу у сфері радіаційного, хімічного, біологічного та ядерного (РХБЯ) захисту.

 Також в рамках проєкту пройшла підготовка особового складу за освітньою програмою підготовки "Курс підвищення кваліфікації викладачів навчальних закладів з питань виявлення джерел іонізуючого випромінювання". Після завершення учасникам заходу вручили свідоцтва.

Отримані знання будуть впроваджені в навчальний процес під час  викладання освітніх компонент ОПП "Радіаційний та хімічний захист".

З 8  по 17 лютого 2022 року за підтримки СBRN на базі Навчального центру з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу імені Джорджа Кузмича (м. Київ) було проведено навчальний практичний курс з технічного обслуговування обладнання радіаційного, хімічного, біологічного та ядерного захисту.
В заході від Національного університету цивільного захисту України беруть участь заступник начальника кафедри спеціальної хімії та хімічної технології Євген Слепужніков, доцент кафедри спеціальної хімії та хімічної технології Марина Чиркіна та викладач кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт Євген Криворучко.
Під час навчального курсу відпрацьовано практичні навички з використання обладнання радіаційного, хімічного, біологічного та ядерного захисту: метеостанція Kestrel 5500, мобільний компресор Max Air Compressor, дизельний генератор Diesel Generator, комплект для маркування М 328 Marking Kit, інструмент примусового входу Forcible Entry Tool, комплект для перевірки тиску Pressure Test Kit, костюми хімічного захисту Zytron 300 та Frontline 500, ізолюючий дихальний апарат на стислому повітрі фірми Scott та автоматизований респіратор Scott C420 PAPR.

 

 

 

 

 

11-13 жовтня 2021 року на базі Національного університету цивільного захисту України тривав триденний третій навчальний тренінг для керівників підрозділів радіаційного, хімічного та біологічного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій в рамках Проєкту «Посилення спроможності України щодо реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з небезпечними хімічними речовинами». Організаторами заходу є координатор проєктів ОБСЄ в Україні, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Національний університет цивільного захисту України. У заході взяли участь представники Координатора проєктів ОБСЄ в Україні, донорів проєкту, представники Апарату та навчальних закладів ДСНС, експерти.
Протягом триденного тренінгу понад 40 фахівців підрозділів ДСНС з радіаційного, хімічного та біологічного захисту були учасниками соціально-психологічного тренінгу “Відпрацювання технік взаємодії з постраждалими з різними психологічними моделями поведінки внаслідок надзвичайних ситуацій, пов’язаних із небезпечними хімічними речовинами”, проведеного науковцями навчально-наукової лабораторії екстремальної та кризової психології. Також вони розглянули процедуру міжвідомчої взаємодії в умовах РХБ інциденту: завдання та роль підрозділів екстреної допомоги населенню, правоохоронних органів, місцевої влади під час реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з небезпечними хімічними речовинами.
13 жовтня, у заключний день тренінгу, відбувся ознайомчий брифінг для журналістів з проблематики хімічних загроз та викликів. Спікерами заходу стали старша координаторка програм Координатора проєктів ОБСЄ в Україні п. Карін Рьольке, експерт проєкту Максим Довгановський, проректор з навчальної та методичної роботи Національного університету цивільного захисту України Олег Назаров, начальник кафедри спеціальної хімії та хімічної технології університету Олена Тарахно. На навчальному полігоні університету фахівці підрозділів ДСНС з радіаційного, хімічного та біологічного захисту відпрацювали дії пожежно-рятувальних підрозділів під час реагування на інцидент з небезпечною хімічною речовиною, включаючи евакуацію потерпілих, блокування витоку речовини, знезараження персоналу та цивільного населення.

 

 

 

 

5-6 грудня 2019 року делегація з України перебувала з робочим візитом в Італії де відвідала Університет Риму Тор Вергата. Окрім представників центрального апарату ДСНС України, міжнародних експертів РХБ захисту, представників ОБСЄ та навчального центру оперативно-рятувальної служби цивільного захисту до складу делегації увійшли представники Національного університету цивільного захисту України – начальник кафедри спеціальної хімії та хімічної технології Олена Тарахно та доцент цієї ж кафедри Максим Кустов. Метою візиту було ознайомлення з програмою підготовки фахівців з радіаційної, хімічної та біологічної безпеки. Наряду з Національним університетом цивільного захисту України Університет Риму є одним з небагатьох вишів світу де проводиться підготовка РХБ фахівців за магістерським рівнем. Українська делегація ознайомилась з міжнародною магістерською програмою «Захист при надзвичайних ситуаціях радіаційного, хімічного та біологічного характеру», яка визнана всіма країнами-членами Європейської Співдружності та міжнародною організацією по забороні хімічної зброї. Також італійські фахівці розповіли про систему захисту від РХБ загроз в Італії та роль Міністерства закордонних справ у співпраці з Всесвітньою Організацією по забороні хімічної зброї. Члени робочої групи ОБСЄ були поділені на дві групи для участі у симуляції надзвичайної ситуації (Table Top Exercise), як одного з тренувальних методів, що використовуються в рамках викладання програми CBRNe Master Course. Отриманий досвід буде використано для удосконалення програми підготовки магістрів з РХБ безпеки у НУЦЗ України.

    

   

 

 21-25 жовтня 2019 року делегація представників ДСНС України відвідала Академію кризового управління та цивільного захисту Федерального відомства із запобігання катастроф Німеччини, де пройшов черговий тренінг для фахівців цивільного захисту України. Національний університет цивільного захисту України представив доцент кафедри спеціальної хімії та хімічної технології Максим Кустов. Під час заходу фахівці ДСНС ознайомились зі структурою цивільного захисту Німеччини на всіх рівнях управління. Специфіка та досвід організації управління при ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у Федеративній Республіці Німеччині є корисними для використання в умовах децентралізації України. Німецькі колеги ознайомили учасників міжнародного тренінгу з роботою штабів з ліквідації НС на місцевому, земельному та федеральному рівнях, а також з особливостями роботи добровільних і професійних пожежних команд та їхніми функціями. Як зазначив Максим Кустов, передовий досвід європейських держав дозволить удосконалити навчальні програми в НУЦЗУ та підвищити якість підготовки фахівців цивільного захисту.

  

  

 

09-13 вересня 2019 року на базі Всесвітньої академії наук у м. Трієст в Італії відбулося засідання робочої групи Організації щодо заборони хімічної зброї. У заході взяли участь науковці та експерти зі всіх кутків нашої планети — США, Великобританії, Італії, Німеччини, Голландії, Бразилії, Колумбії, Куби, Ірану, Пакистану та інших країн світу. На міжнародному форумі Україну та Державну службу України з надзвичайних ситуацій представив доцент кафедри спеціальної хімії та хімічної технології Національного університету цивільного захисту України Максим Кустов. Під час робочих засідань науковці та експерти обговорили питання щодо хімічної безпеки, етики поведінки з небезпечними відходами, контролю розробки нових хімічно та біологічно небезпечних речовин та реагування на будь-які загрози, пов'язані із хімічно та біологічно небезпечними речовинами. Максим Кустов представив підходи України щодо поводження з різними небезпечними речовинами і систему підготовки експертів цієї галузі в НУЦЗУ.
Учасники семінару ознайомились із організацією діяльності оперативних служб Італії з реагування на аварії з біологічно, хімічно та радіаційно небезпечними речовинами, лабораторною базою Університету м. Трієст і Міжнародного центру генної інженерії та біотехнології, де проводяться передові випробування з хімічно та біологічно небезпечними речовинами.
Також було досягнуто домовленості про кооперацію зусиль у підготовці спеціалістів цивільного захисту з університетом Риму, де розташована школа підготовки експертів РХБ захисту Італії. Співробітники НУЦЗУ продовжують утверджувати престиж закладу вищої освіти не тільки у країнах Європи, а й у всьому світі. А це, у свою чергу, сприятиме підвищенню якості підготовки українських фахівців та стане підґрунтям для нових наукових досліджень у сфері РХБ захисту.

     

     

     

 

09-13 вересня 2019 року на базі Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України (м. Ромни Сумської області) тривав п`ятиденний тренувальний курс «Запобігання розповсюдження радіоактивних та небезпечних хімічних речовин». Провели його інструктори Агентства зменшення загрози (Міністерство оборони США) з фахівцями Державної служби України з надзвичайних ситуацій, які залучаються до виконання завдань за призначенням, пов'язаних із радіаційними та небезпечними хімічними речовинами.

На тренувальному курсі Агентства зменшення загроз Національний університет цивільного захисту України представив викладач кафедри спеціальної хімії та хімічної технології Євген Слепужніков та старший викладач кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт Костянтин Остапов. Загалом, у заході взяли участь 40 фахівців з радіаційно-хімічного захисту ДСНС України, зокрема, Національного університету цивільного захисту України, Мобільного рятувального центру швидкого реагування, Навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, Управління забезпечення ОРС ЦЗ та Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України.
Протягом робочого тижня американські фахівці плідно обмінювалися досвідом зі своїми українськими колегами. Після складання практичних іспитів рятувальники ДСНС України в урочистій обстановці отримали відповідні сертифікати.

 

01-06 вересня 2019 року в Академії кризового управління та цивільного захисту Німеччини у м. Айрвайлер відбулися міжнародні курси НАТО для експертів з хімічного, радіаційного та біологічного захисту. Державну службу України з надзвичайних ситуацій представив доцент кафедри спеціальної хімії та хімічної технології Національного університету цивільного захисту України Максим Кустов.
15 представників різних країн Європи відпрацювали теоретичні та практичні аспекти міжнародної взаємодії при реагуванні на аварії, елементи спільної роботи міжнародного штабу, проведення відбору проб небезпечних матеріалів, розвідку зони НС, деконтамінації рятувальників і постраждалих, а також інші важливі складові процесу ліквідації масштабних аварій. Максим Кустов представив учасникам структуру ДСНС та її можливості з ліквідації наслідків аварій з викидом небезпечних речовин. Також міжнародним експертам були представлені можливості НУЦЗУ з підготовки фахівців цивільного захисту. Отримані нові знання і навчальні матеріали допоможуть підвищити якість підготовки курсантів і студентів університету.

 
 

У період з 27 січня по 2 лютого 2019 року на базі інституту державного управління у сфері цивільного захисту відбувся  тренінг з фахівцями радіаційного та хімічного захисту ДСНС з теми «Основні операції та порядок користування переносним хімічним аналізатором ChemPro100i». Тренінг провів представник виробника компанії «Environics» (Фінляндія) - менеджер з проведення тренингів, спеціалист з РХБЯ безпеки Лейкас Тоні Мікко Тапіо.
У заході взяв участь представник Національного університету цивільного захисту України, викладач кафедри спеціальної хімії та хімічної технології факультету оперативно-рятувальних сил Євген Слепужніков.
Учасниками тренінгу також стали представники Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, Навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України, ГУ ДСНС України у Дніпропетровській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Херсонській, Хмельницькій, Донецькій та Луганській областях.
Під час проведення тренінгу учасники ознайомилися з практичним використанням та обслуговуванням приладу ChemPro100i, отриманого у рамках реалізації проекту міжнародної технічної допомоги «Посилення потенціалу України у сфері цивільного захисту ІІ».
Представник виробника компанії «Environics» (Фінляндія) менеджер з проведення тренінгів, спеціаліст з РХБЯ безпеки Лейкас Тоні Мікко Тапіо вручив учасникам тренінгу відповідні сертифікати.

 

30 вересня -1 жовтня 2019 року в Національному університеті цивільного захисту України в рамках проведення післядипломної освіти на кафедрі спеціальної хімії та хімічної технології для працівників підрозділів Державної служби України з надзвичайних ситуацій, на яких покладені задачі радіаційного, хімічного та біологічного захисту,
за участю представників ОБСЄ в Україні відбувся перший онлайн тренінг в рамках Проекту "Посилення спроможності України щодо реагування на надзвичайні ситуації, пов'язані з небезпечними хімічними речовинами".
Експерти проекту Максим Довгановський, Микола Кузнєцов, Наталія Курдій надали слухачам інформацію щодо: радіаційних, хімічних, біологічних загроз та оцінки відповідних ризиків, особливостей проведення аварійно-рятувальних робіт у зоні радіаційного, хімічного або біологічного зараження.
Також були проведені практичні тренування у форматі командно-штабної (командно-ділової) гри, в ході якої були опробовані отримані знання щодо ліквідації надзвичайних ситуацій хімічного характеру.